O posadzkach

Posadzki betonowe – warto przeczytać, warto wiedzieć…

Po co mi w ogóle posadzka betonowa?

Posadzka, zwana inaczej wylewką, szlichtą, jastrychem chroni izolację cieplną i przeciwwilgociową podłogi lub/i izolację akustyczną stropu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwala wyrównać i wypoziomować podłoże do dalszych prac wykończeniowych. Może też służyć jako płyta grzejna – gdy umieści się w niej instalację ogrzewania podłogowego..Ile czasu będzie trwało wylanie posadzki?

Nasza ekipa obsługująca mixokreta potrafi wylać ok. 200 m2 posadzki dziennie. Agregat zasilany jest niezależnie (diesel). Używamy zacieraczki elektrycznej (z zacieraczki spalinowej spaliny wnikają w ściany) – posiadamy agregat prądotwórczy.

Jaką powinna być grubość posadzki?

Standardowa posadzka ma 5 – 6 cm grubości. Zawsze można wylać posadzkę o większej grubości, bezwzględne minimum to 4 cm. Wylanie posadzki cieńszej wiąże się z ryzykiem jej uszkodzenia. Grubość posadzki można regulować odpowiednim doborem styropianu, tak aby doprowadzić do wylewania posadzki 5-6 cm. W garażu posadzka, na balkonach, tarasach, wykuszach,gankach itp wskazane jest aby posadzka miała ok 7-8 cm grubości.

Jakie materiały będę potrzebował /-a do wylania posadzki?

Bezwzględnie potrzebne są:

· folia budowlana, styropian (tzw. EPS 100 „twardy” podłoga/strop), taśma dylatacyjna lub styropian o gr.1 cm do wykonania dylatacji przyściennej

· cement, piach/żwir i woda

· siatka (mata) zbrojeniowa lub/i włókno polipropylenowe, plastyfikator do ogrzewania podłogowego (płyn)* -(tylko na powierzchnie z ogrzewaniem podłogowym).

  • Powyższe w jakich ilościach?

· folia budowlana rozkładana jest na podłożu z zakładkami na ściany. Równie dobrze można położyć folię pod i/lub nad styropian

· styropian(„twardy” podłoga/strop) na kondygnacje parterowe min.5 cm (sugerowane układanie na tzw:”przekładkę (2x3cm, 2x4cm itp.), na kondygnacje wyższe; grubość 1cm lub więcej.

· do wylania 100 m2 posadzki o grubości 4 do 7 cm potrzeba:

· ok. 65 worków cementu ( 25kg)

· ok. 16 ton żwiru płukanego

  • Po jakim czasie mogę wejść na wylaną posadzkę, a kiedy mogę rozpocząć dalsze prace (terakota, panele, deska, parkiet itp.)?

Na posadzkę można wejść w butach o płaskiej podeszwie po około 2-3 dniach , posadzka do dalszych prac nadaje się po upływie 28 dni (PN-62/B-10144 ). Orientacyjnie „gotowość” posadzki można sprawdzić poprzez położenie kawałka folii na jej powierzchni na czas 12 godzin. Jeżeli po tym czasie folia będzie sucha, można zaczynać dalsze prace. Po 8 dniach od wylania posadzka posiada 90% wytrzymałości.

  • O czym jeszcze należy pamiętać?
  • Pamiętaj, aby powiedzieć naszemu pracownikowi, jakiego rodzaju wykończenie podłogi planujesz? (panele z kompletnym podkładem mają mniejszą wysokość niż np. deska barlinecka)
  • Planując posadzkę pamiętaj , aby otwory drzwi posiadały wysokość min. 2,08 m.
  • Być może w kolejnych dniach po wylaniu posadzki będzie potrzebne polewanie jej wodą – oczywiście przekażemy te informacje po skończeniu prac.
  • Siatka zbrojeniowa stosowana jest w pomieszczeniach o zwiększonym nacisku na posadzkę (garaż, podjazd itp.) oraz przy posadzkach wylewanych na zewnątrz: ganki, tarasy, balkony,wykusze, podjazdy itp.
  • Plastyfikator (płyn) wymagany jest przy ogrzewaniu podłogowym – poprawia parametry betonu (plastyczność i przewodnictwo cieplne).
    UWAGA ! Powyższe informacje mają charakter orientacyjny. Informacje i dane w niej zawarte mogą się różnić zależnie od indywidualnych czynników na danej budowie.